Závěr

Cílem magisterské práce byl výpočet analýz viditelnosti z významných vyhlídkových bodů v území ORP Olomouc.

Hlavním předpokladem pro kvalitní analýzy viditelnosti bylo vytvoření dostatečně přesného digitálního modelu terénu a jeho doplnění o zástavbu a vegetaci.

Vytvořeny byly dvě varianty DMR, představující stav krajiny v letním a zimním období. Tyto varianty se od sebe liší prostupností liniové vegetace, která byla vytvořena pomocí digitalizace nad ortofotosnímkem a doplněna do DMR.

Bylo vybráno celkem 40 vyhlídkových bodů. Pokud se jednalo o technické nebo sakrální stavby, odpovídala výška pozorovatele výšce této stavby. Pokud však šlo o přírodní vrchol, byla vypočítána viditelnost při stávající situaci, ale také nárůst viditelnosti v závislosti na změně výšky pozorovatele způsobené stavbou rozhledny o výšce 8, 15 nebo 30 metrů.

Stěžejní součástí práce byla vizualizace výsledků uživatelsky atraktivní a co nejlépe dostupnou formou. Využito bylo nástrojů Google Earth a Google Maps API, které umožňuje prohlížení výstupů přímo v okně internetového prohlížeče.

V případě Google Maps má uživatel k dispozici popis a fotografie jednotlivých vyhlídkových bodů a k výsledkům analýz přistupuje prostřednictvím formuláře. Varianta pro Google Earth umožňuje vyšší funkcionalitu a navíc obsahuje panoramatické snímky nebo 3D modely rozhleden.

Obě formy vizualizace jsou široké veřejnosti přístupné prostřednictvím internetových stránek, které byly k tématu práce vytvořeny a obsahují také návod a videoukázky práce s aplikací.

Autor doufá, že výsledky magisterské práce budou využitelné pro propagaci Olomouckého regionu.