Abstrakt

Česky

Výpočet analýz viditelnosti je obsažen v řadě GIS softwarů. Cílem práce je nalést nejlepší způsob výpočtu této analýzy pro území ORP Olomouc a výsledky vhodně zvizualizovat.

Prvním krokem při výpočtu analýzy viditelnosti je kvalitní digitální model terénu, vhodně zvolená interpolační metoda a následné doplnění modelu o zástavbu a vegetaci.

Analýzy viditelnosti jsou obsaženy ve velkém množství softwaru, a to jak v komerčních tak i ve volně šiřitelných aplikacích. Bohužel ne všechny jsou schopné vypočítat viditelnost pro rozsáhlé území. Proto je důležitou součástí práce zhodnocení funkcionality softwarů.

Při zobrazování výsledků bylo využito prostředí Google Earth a Google Earth API. Práce zkoumá možnosti převodu dat z ArcGIS do Google Earth a také způsoby generalizace tak, aby byla kvalita dat co nejvyšší, ale současně nebyla data příliš objemná.

Při vizualizaci výsledků byl kladen důraz především na jednoduchost a intuitvnost ovládání, ale také na vizuální atraktivitu. Proto jsou vrstvy viditelnosti doplněné o 3D modely rozhleden, množství fotografií, panoramat atd.

Výstupem práce je interaktivní aplikace umožňující jednoduchý přístup k datům viditelnosti z nejvýznamnějších vyhlídkových bodů v zájmovém území.

English

Visibility analysis, or Viewshed is common function of almost all GIS systems. The aim of this thesis is to find out the best sollution, how to compute viewshed for ORP Olomouc and ensure the best way of visualisation of the results.

The first step to analyze the visibility is making the high quality Digital Terrain Model, the choice of the best interpolation method and the subsequent addition of vegetation and man made structures layer.

Visibility calculation is contained in a large amount of software, but not all are able to compute the visibility for a large area, so the choice of software was also very important.

Currently there are many ways how to transmit the analysis results to the target user. One of them is the use of Google Earth. Thesis deals with the possibilities of exporting the output from the visibility analysis from ArcGIS system to Google Earth. Important part is to optimize the size of the resulting layer using various methods of generalization so that the resulting layer is sufficiently precise and not too voluminous at the same time.

Thesis also explores the possibilities of enrichment of visualization with multimedia content which can be for example 3D models of buildings, photos, videos or spherical panoramas as we know from Google Street View etc.

Output of project is an interactive application that will ensure the simple and visually attractive approach to data that represent the visibility of the most important observation points in area of interest.